Par to liecina Naudas plānošanas centra (NPC) un «GE Money Bank» veiktā aptauja.
Jauno gadu svinēt mājas — vienatnē vai kopā ar tuvākajiem cilvēkiem — šogad nolēmuši 16% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju. Turpretī gandrīz piecas reizes lielāks respondentu skaits plāno svinēt ārpus mājas.
Lielākoties aptaujātie Latvijas iedzīvotāji svētkus pavadīs, ciemojoties plašā draugu vai ģimenes lokā. Publiskā pasākumā — koncertā, ballē vai naktsklubā — jauno gadu svinēs 17%, bet ārvalstīs — 13% respondentu.
Jaunā gada svinēšana notiks arī darbavietā. Šogad šādās svinībās piedalīsies 8% aptaujāto.
Tajā pašā laikā 10% respondentu apgalvo, ka šogad Jaungadu nesvinēs.
«Svētkus var svinēt dažādi — svarīgi ir ne jau tas, cik daudz līdzekļu ieguldām svinību organizēšanā, bet gan tas, vai rezultāts sagādā mums prieku. Ja prieku sagādā vienkārši uguņošanas vērošana un šampanieša glāzes izdzeršana, kādēļ gan nesagaidīt jauno gadu šādi?» norāda NPC vadītāja Signe Bierande.
«Taču, ja esam iecerējuši un tik tiešām vēlamies plašas svinības, tad, lai mūsu budžetā nerastos pārlieku liels robs, iesaku šīs svinības plānot laikus. Piemēram, atliekot noteiktu naudas summu vai visas izmaksas pasākuma dalībniekiem sedzot kopīgi,» norāda Bierande.
Neatkarīgi no svinību vietas vairāk nekā puse aptaujāto Jaungada svinību tēriņus plāno 50 latu robežās. 27% aptaujāto gadu mijas svinībām tērēs ne vairāk kā 20 latus, savukārt 31% respondentu svētku tēriņus mēģinās iekļaut 20–50 latu robežās.
Neskatoties uz ekonomiskajām grūtībām, gandrīz desmitā daļa respondentu var atļauties un svētkiem plāno tērēt vairāk nekā 90 latus. Tajā pašā laikā desmitā daļa Latvijas iedzīvotāju šogad svētkus nesvinēs, tā lieki netērējoties. 16% aptaujāto svētku svinībām plāno tērēt 50–90 latus.
«GE Money Bank» Patērētāju kreditēšanas un kreditēšanas produktu pārvaldes direktors Viktors Toropovs skaidro, ka gadu mijas svinību tradīcijas katrā ģimenē atšķiras, līdz ar to ir tikai dabiski, ka atšķiras izmaksas — vienā ģimenē vai draugu lokā pieņemts katram atnest savu cienasta daļu un tad pusnaktī liet «laimītes», otrā tā ir masku balle, savukārt citiem šie svētki vispār nav tradīcija.
«Neskatoties ne uz ko, galvenais, lai nebūtu pārtērēti līdzekļi, lai svinības nepārvērstos rūgtumā,» norāda Toropovs.
Aptaujā piedalījās un atbildēja uz jautājumiem 466 respondenti. UN KUR TU SAGAIDĪSI JAUNO GADU? :)